دانشمندان به دنبال تولید فوتون تاریک
۸ بهمن , ۱۴۰۲
همکاری گروهی و تلاش تا موفقیت
۲۲ اسفند , ۱۴۰۲
کنکور سراسری ۱۴۰۳ + ضرایب دروس

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ آغاز شد، تاثیر معدل و ضرایب دروس تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان در کنکور مشخص شد. مهلت زمان ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ آغاز شد و همزمان با ثبت نام کنکور، متقاضیان شرکت در آزمون ورودی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی سال ۱۴۰۳ می‌توانند برای ثبت نام اقدام نمایند.

میزان تاثیر ضرایب دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳

داوطلبانی متقاضی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ بدانند که تاثیر سوالات دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد رسید. سازمان سنجش اعلام کرد، تاثیر ضرایب دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ برای گروه ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان، ۵۰ درصد است. دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، پیش از این گفته بود: سهم سوابق تحصیلی شامل ۲۸ درصد دروس عمومی و ۲۲ درصد دروس تخصصی است که مجموع آن ۵۰ درصد با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی است.

وی در ادامه افزود که دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ میزان ۵۰ درصد تأثیر دارد و داوطلبان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بدانند که هر میزانی که نمره بگیرند در نمره کل کنکور داوطلب تأثیر گذار است.

عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) همانند کنکور سراسری دوره قبلی برای داوطلبانی که ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را انجام می‌دهند، به تفکیک گروه‌های آزمایشی به شرح جداول ذیل است:

ضرایب دروس کنکور 1403

در رشته‌های دارای آزمون عملی، نمره آزمون عملی به عنوان درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره کل آزمون اختصاصی برای پذیرش رشته‌های مرتبط با آن رشته محاسبه خواهد شد. داوطلبانی که امسال ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ را انجام می‌دهند بدانند که ضریب آزمون درس بهیاری برای دیپلم‌های بهیاری که در گروه علوم تجربی برای ورود به رشته‌های «پرستاری»، «اتاق عمل» و «هوشبری» شرکت می‌کنند ۱۲ است.

نمرات خام مربوط به دو نوبت آزمون اختصاصی سال ۱۴۰۳ به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود. در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های معتبر هر داوطلب (نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۳ و نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۲ درصورتی که داوطلب در جلسه آزمون آن‌ها حاضر بوده است)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی بین حداکثر ۴ نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم ۵۰ درصد در نمره‌کل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاع‌رسانی می‌شود. نمره‌کل نهایی حاصل از ۵۰ درصد نمره‌کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی و ۵۰ درصد بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی گروه آزمایشی درخواستی است.ملاک علمی در ثبت نام کنکور سراسری و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی مربوط به سال ۱۴۰۳ است (با توجه به تغییر ضرایب و میزان تأثیر سابقه تحصیلی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی داوطلبان حاضر در جلسه کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ برای پذیرش در سال ۱۴۰۳ تغییر می‌کند). رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می‌شود.

نحوه اعمال ضرایب سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۳

دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، نحوه اعمال ضرایب سوابق تحصیلی کنکور و شرایط پذیرش داوطلبانی که مراحل ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را برای ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ انجام می‌دهند، اعلام کرد. نکات اجرایی و فنی برای اجرای این مصوبه به شرح ذیل است:

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است. میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی در این گروه‌ها، ۳۷.۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی ۱۲.۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد است.

سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تاثیر قطعی است. میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی ۷ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است. سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد است.داوطلبانی که ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را انجام می‌دهند ولی سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، بدانند که سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست. تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.

عناوین و ضرایب دروس سابقه تحصیلی دیپلم نظام ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ از طریق کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ به ترتیب مطابق جداول پیوست است.سابقه تحصیلی طبق ماده ۱ مصوبه یاد شده، شامل نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۶-۳-۳ و دیپلم و پیش‌دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه است که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه‌گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.از شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) این است که باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی اقدام کنند.اگر داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکنند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ و سپس تراز می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *